Zapiekane jabłka pod kruszonką słonecznikową

73 Views

Mówcie co chcecie, ale należę do grona ludzi dla których deser i słodycze są ważnym elementem dnia lub tygodnia. Nie oznacza  to jednak, że pochłaniam każdą napotkaną ilość cukru bez względu na jego postać. Co to, to nie! Uważam, że każda dieta musi być smaczna i może zawierać w sobie element słodkości. Inaczej człowiek zwariuje idąc na zwykły spacer, gdzie co krok kusi go wystawa krągłych pączków, oblukrowanych ciastek i oblanych czekoladą ciasteczek! Dlatego zawsze zwracam uwagę na skład i jakość sklepowych łakoci! Wiem, że nie każdy ma czas, lubi i chce czytać skład produktów, które wrzuca do swojego koszyka, choć w dzisiejszych czasach uważam to za konieczność. Jeśli chodzi o słodycze, to zawsze staram się czytać ich etykiety, a najlepiej przyrządzać je samemu. Własnoręcznie przygotowane łakocie są gwarancją smaku i zdrowia. Dają też pewność, że moja waga przy nich nie ucierpi, choć tu chyba większą gwarancję dają mi domownicy, którzy dosłownie pożerają wszystko, co upichcę. Odnoszę też wrażenie, że często zapominamy, iż fajną alternatywą dla słodyczy może być po prostu zwykły OWOC. Owoc który możemy zjeść na surowo i owoc, z którego możemy przyrządzić małe siódme niebo dla naszego podniebienia. Co powiecie, więc na zapiekane jabłka pod kruszonką słonecznikową?!

TUTAJ PODAJESZ JAKIŚ PRZYKŁADOWY TYTUŁ ZDJĘCIA
TUTAJ PODAJESZ JAKIŚ PRZYKŁADOWY TYTUŁ ZDJĘCIA
TUTAJ PODAJESZ JAKIŚ PRZYKŁADOWY TYTUŁ ZDJĘCIA
TUTAJ PODAJESZ JAKIŚ PRZYKŁADOWY TYTUŁ ZDJĘCIA

Składniki:  
4 jabłka
4 łyżki płatków owsianych
3 łyżki słonecznika
1-1,5 łyżki masła
1 łyżka cukru brązowego
garść rodzynek 
kilka orzechów włoskich lub migdałów
cynamon lub przyprawa do piernika  
szczypta rozmarynu – dzięki niemu deser nabiera lekko wytrawnego smaku

Wydrążamy z jabłek gniazda nasienne, tzw. ogryzki. 
Płatki owsiane, słonecznik, cukier i przyprawy wsypujemy do kulki od blendera z ostrzem w kształcie litery S i blendujemy na proszek. Następnie dodajemy do nich rozdrobnione orzechy, rodzynki, masło i zagniatamy. Gotową kruszonką nadziewamy jabłka i obsypujemy ich wierzch. Ja bardzo lubię cynamon, więc przed zawinięciem owoców w pergamin jeszcze raz je nim posypuję. 
Jabłka pieczemy w kąpieli wodnej, ale tak by nie miały styczności z wodą w temp. 180 stopni przez 15-25 min. Czas pieczenia jest zależny od ich wielkości i gatunku. Owoce muszą być po prostu miękkie. 
Jabłka możemy podawać z gałką lodów lub polane syropem klonowym, choć same też bardzo dobrze smakują! 

Na zdrowie!